तनहुँमा २३ हजार जनाले राष्ट्रिय परिचयपत्रका लागि विवरण दर्ता गराए

भञ्ज्याङ न्यूज

तनहुँमा २३ हजारभन्दा बढीको राष्ट्रिय परिचयपत्रको लागि विवरण दर्ता भएको छ । जिल्ला प्रशासन कार्यालय तनहुँमा स्थापना गरिएको स्टेशनबाट हालसम्म २३ हजार ३७ जनाले विवरण दर्ता गराएका हुन् । जम्मा १३ हजार ५४ पुरुष र नौ हजार ९८३ महिलाले राष्ट्रिय परिचयपत्रका लागि विवरण दर्ता गरेको कम्प्युटर अप्रेटर इच्छा तामाङले जानकारी दिए । उनका अनुसार दैनिक ९० भन्दा बढीले राष्ट्रिय परिचयपत्रका लागि विवरण दर्ता गराउने गरेका छन् । चालु आर्थिक वर्षो मंसिर मसान्तसम्म मात्रै सात हजार ४१० ले विवरण दर्ता गराएका छन् ।

प्रशासन कार्यालयमा दुइ वटा स्टेशन स्थापना गरिएको छ । नागरिकता बनाउने वित्तिकै परिचयपत्रका लागि विवरण दर्ता गर्ने व्यवस्था मिलाइएको सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी चित्राङ्गत बरालले जानकारी दिए । राष्ट्रिय परिचयपत्रको विवरण बुझाउन अब अनलाइन प्रयोग गर्न सकिने भएको छ । परिचयपत्रका लागि आवेदन बुझाउन अनलाइन प्रक्रिया पूरा गरी प्रशासन कार्यालयमा आफै उपस्थित हुनुपर्नेछ ।

www.nidmc.gov.np मा गई व्यक्तिगत विवरण भर्न मोबाइल नम्बर प्रयोग गर्नुपर्छ । त्यसपश्चात् मोबाइलमा आउने कोर्ड राखेर सम्पूर्ण विवरणका साथै बाबुआमा, हजुरबुबा, हजुरआमा र श्रीमान्/श्रीमतीको विवरण भर्नुपर्ने हुन्छ । व्यक्तिको विवरण भरिसकेपछि वायोमेटि्रक दिनका लागि प्रशासन कार्यालयमा नै दरखास्त आवेदन बुझाउनुपर्छ । अनलाइनबाट भरेको आवेदन फाराम प्रिन्टसहित कार्यालयमा समयमा सक्कल कागजातसहित बायामेटि्रक दिने स्थान प्रशासन कार्यालयमा उपस्थित हुनुपर्नेछ ।

परिचयपत्रका लागि आवेदन फाराम भर्दा १६ वर्ष उमेर पुगेका र नेपाली नागरिकताको प्रमाणपत्र पाएका नागरिकले नामथर, जन्ममिति, लिङ्ग, आमाबाबुको नाम, ठेगाना, नागरिकताको किसिम, पति र पत्नी नाम, बाजेको नाम उल्लेख गर्नुपर्छ । फाराममा औंलाछाप (१० वटा), आँखाको नानी, तस्वीर, राष्ट्रियता र हस्ताक्षर उपलब्ध गराउनुपर्छ ।

नेपाल सरकारबाट नेपाली नागरिकलाई प्रदान गर्ने सेवासुविधालाई राष्ट्रिय परिचयपत्र प्रणालीमा आबद्ध गर्नाका साथै सो प्रणालीबाट प्राप्त हुने तथ्याङ्क तथा अभिलेख नीति एवं योजना निर्माणमा प्रयोग हुनेछ । यसले व्यक्तिको राष्ट्रिय पहिचानपत्र र मतदाता परिचयपत्रका रुपमा काम गर्ने सबै किसिमका सार्वजनिक सेवा प्राप्त गर्ने आधार दिनेछ । सामाजिक सुरक्षा कार्डका रुपमा यही कार्ड प्रयोग हुनेछ । यसले सुरक्षा व्यवस्थापनका लागि सहयोगी अभिलेखको काम गर्नेछ ।

अन्य सार्वजनिक सेवासँग राष्ट्रिय परिचयपत्र प्रणालीलाई आबद्ध गरेपछि सार्वजनिक सेवा प्रदायक निकायले झन्झटरहित, छोटो समय र कम लागतमा सेवा प्रदान गर्न सम्भव हुनेछ । राष्ट्रिय परिचयपत्र तथा पञ्जीकरण विभागले जन्म, मृत्यु, बसाइँसराइ तथा अन्य कारणबाट व्यक्तिगत सूचनामा परिवर्तन भएमा सोही अनुसारको अभिलेख व्यवस्थापन गर्ने प्रणालीको स्थापना तथा विकास गरेको छ ।

राष्ट्रिय परिचयपत्र नम्बर र राष्ट्रिय परिचयपत्रलाई बहुउपयोगी प्रणालीका रुपमा सरकार र सरकारबीच (जिटुजी), सरकार र व्यवसायीबीच (जिटुबी) र सरकार र नागरिकबीच (जिटुसी) सेवा प्रदान गर्न उपयोग हुनेछ । विभागले तनहुँका स्थानीय तहबाट पनि परिचयपत्र विवरणका लागि दर्ता गर्ने व्यवस्था मिलाउन लागेको छ।

Adertisement

सेयर गर्नुहोस्प्रतिक्रिया दिनुहोस्सम्बन्धित खवर

सम्बन्धित खवर

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
You cannot copy content of this page.
Close

Ad Blocker Detect

Please consider supporting us by disabling your ad blocker