आर्थिक वर्ष २०८०/८१ : व्यासले करिब १ अर्ब ६० करोडको बजेट ल्याउँदै

भञ्ज्याङ न्यूज

तनहुँको व्यास नगरपालिकाकाले आगामि आर्थिक वर्ष २०८०/०८१ को नीति, बजेट तथा कार्यक्रम प्रस्तुत गर्ने तयारी गरेको छ । नगरपालिकाले आइतबार हुने नगर सभामा करिब १ अर्ब ६० करोड रुपैयाँ बराबरको बजेट प्रस्तुत गर्ने तयारी गरेको नगरप्रमुख वैकुण्ठ न्यौपानेले बताए ।

स्थानीय सरकार सञ्चालन ऐन, २०७४ ले प्रदत्त गरेको अधिकार, विधि र प्रक्रिया अनुसार नीति बजेट तथा कार्यक्रम प्रस्तुत गर्न लागिएको हो । आर्थिक वर्ष २०७९/०८० का लागि १ अर्ब ७७ करोड ८९ लाख १२ हजार रुपैयाँको बजेट पास गरेको नगरपालिकाले यो पटक घटाएर करिब १ अर्ब ६० करोड को बजेट ल्याउने तयारी गरेको छ ।

नगरप्रमुख न्यौपानेका अनुसार संघीय एवं प्रदेश सरकारले दिंदै आएको र्सर्सत, समानिकरण, समपुरक र विशेष अनुदान यसपटक थोरै आएको हुनाले बजेट घटेको हो ।

उनले भने, ‘बजेट घटेपनि सबै कार्यक्रमलाई समेटिएको छ । सबै क्षेत्रलाई प्राथमिकमा राखि बजेट ल्याउने छ ।’ उनका अनुसार नगरपालिकाले वडागत योजनाहरु तर्जुमा गरी बजेट निर्माण गरिएको हो ।

आर्थिक वर्ष २०८०/०८१ को बजेट तथा कार्यक्रमको लागि नगरपालिकाले वडागत सिलिङ तयार गरी योजनाहरुको तर्जुमा गरेर विषयगत समिति मार्फ छलफल गरी नीति, बजेट तथा कार्यक्रम तयार गरिएको छ ।

अघिल्लो वर्ष हरेक वडालाई १ करोड २५ लाख बजेट तोकिएकोमा यो पटक भने १ करोडको बजेट मात्र मापदण्ड तय गरिएको छ । वडाबाट आएका योजना छनौटमा सडक, सामाजिक विकास, शिक्षा, स्वास्थ्य, वन तथा वातावरण, आर्थिक, संस्थागत सुधार लगायतका योजनाहरु प्राथमिकतामा राखिएको नगरप्रमुख न्यौपानेले बताए ।

संघ र प्रदेश सरकारबाट प्राप्त हुने बजेट पनि कायम आएको र आन्तरिक आय पनि सबै वर्गलाई समेटेर बजेट ल्याउन लागिएको उपप्रमुख इन्दिरा दरैले बताईन् ।

उनको अनुसार बालविवाहलाई रोक्नको लागि २० वर्ष पुगेर बिहे गर्ने युवतीलाई १० हजार प्रोत्सान रकम दिईने नीति ल्याईने भएको छ । दलित चेपाङ, दरै, बोटे र कुमाल समुदायका युवतीहरुले २० वर्ष पुगेपछि बिहे गरेमा उक्त प्रोत्सान रकम प्रदान गरिने भएको छ ।

महिला उद्यमीहरुको व्यवसायलाई प्रोत्सान गर्न व्यापार मेलाको आयोजना गरिने कार्यक्रम समेत ल्याउने उनले बताईन् । त्यस्तै विदेशबाट फर्किएर आएका महिलाहरुलाई यहि रोजगारी दिने कार्यक्रम ल्याईने उपप्रमुख दरैले बताइन ।

Adertisement

सेयर गर्नुहोस्प्रतिक्रिया दिनुहोस्सम्बन्धित खवर

सम्बन्धित खवर

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
You cannot copy content of this page.
Close

Ad Blocker Detect

Please consider supporting us by disabling your ad blocker