एआईको खतरनाक अवतार, महिलाका तस्वीरबाट कपडा हटाउँदै

काठमाडौं । विभिन्न गलत कामहरुमा समेत आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्स (एआई) को प्रयोग सुरु भएको छ । ग्राफिका नामक एक सोसल नेटवर्क विश्लेषण कम्पनीले यसको खुलासा गरेको छ । कम्पनीले तयार पारेको रिपोर्ट अनुसार आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्सका माध्यमबाट महिलाहरुका नग्न तस्वीर तयार पार्ने एप तथा वेबसाइटहरुको लोकप्रियता तीव्र रुपमा बढिरहेको छ ।

ग्राफिकाका अनुसार गत सेप्टेम्बर महिनामा २ करोड ४० लाख प्रयोगकर्ताले यस्ताखाले वेबसाइटहरु हेरेका छन् । त्यसमध्ये अधिकांशमा निर्वस्त्र पार्ने सर्भिसको मार्केटिङका लागि लोकप्रिय सोसल मिडिया नेटवर्कहरुको प्रयोग भैरहेको छ । यो वर्षको सुरुवातदेखि अहिलेसम्म सोसल मिडिया प्लाटफर्ममा यस्ता प्रकारका विज्ञापनहरुमा २४ सय प्रतिशतको वृद्धि देखिएको छ ।

सोसल मिडिया प्लाटफर्महरु रेडिट तथा एक्समा समेत त्यसको प्रचार भैरहेको छ । निर्वस्त्र तस्वीर तयार पार्ने त्यस्ता एप तथा वेबसाइटहरुले एआईको प्रयोग गरेर तस्वीरलाई पुनर्सिर्जना गर्दछन् । जसमा तस्वीरमा रहेको व्यक्तिका कपडाहरु हटाइन्छ । तीमध्ये अधिकांश सर्भिसहरुले केवल महिलाहरुको तस्वीरमा मात्रै काम गर्दछन् ।

यी एपको सहयोगमा कसैको अश्लील तस्वीर तथा भिडियोहरु तयार पारेर त्यसलाई प्लाटफर्महरुमा वितरण गर्न सकिन्छ । यी एपहरुले एआईको सहयोगमा कुनै पनि व्यक्तिको आपत्तिजनक भिडियो तयार पार्न सक्दछन् ।

सजिलो भाषामा भन्नुपर्दा यसको प्रयोग ‘डिपफेक पोनोग्राफी’मा गरिन्छ । यस्ता खालका भिडियोहरु सिर्जना गर्नका लागि सोसल मिडिया प्लाटफर्महरुबाट समेत तस्वीरहरु तानेर त्यसलाई गलत तरिकाले प्रयोग गर्न सकिन्छ ।

सोसल मिडिया प्लाटफर्म एक्समा एउटा यस्तै तस्वीर पोस्ट गरी त्यसको प्रचार गरिएको छ । कपडा खोलिदिने अर्थात् अनड्रेसिङ एपको प्रयोग गरेर यस्तो तस्वीर तयार गर्न सकिने त्यसमा उल्लेख छ । एउटा एपले गुगलको युट्युबमा प्रायोजित सामग्रीका लागि शुल्क तिरेको छ र nudify शव्द सर्च गर्दा सुरुमा त्यही नै देखिन्छ ।

यस विषयमा गुगलका एकजना प्रवक्ताले भनेका छन् कि कम्पनीले यस्ता खालका विज्ञापनलाई अनुमति दिँदैन जसमा स्पष्ट रुपमा यौनिक सामग्रीहरु सामेल हुन्छन् ।

तस्वीरका कपडा खोलिदिने एपको विज्ञापनका विषयमा बोल्दै उनले कम्पनीले त्यस्ता एपको समीक्षा गरेको र कम्पनीको नीति उल्लंघन गर्ने विज्ञापनहरु हटाउन थालिएको बताए । एक्स र रेडिटले भने यो विषयमा कुनै प्रतिक्रिया दिएका छैनन् ।

स्मरण रहोस् नन कन्सेन्सुअल अर्थात् विना सहमतिका पोनोग्राफी लामो समयदेखि इन्टरनेटमा विद्यमान छ । खासगरी सार्वजनिक व्यक्तित्व अर्थात् चर्चित व्यक्तिहरु यसको सिकार बनिरहेका छन् । यसलाई एआई प्रविधिले झनै मलजल गरिरहेको छ र गोपनीयता विज्ञहरुले यो प्रविधिलाई लिएर प्रश्न उठाइरहेका छन् । किनकि यसको प्रयोगबाट सजिलैसँग डिपफेक भिडियो बनाउन सकिन्छ । एजेन्सी

Adertisement

सेयर गर्नुहोस्प्रतिक्रिया दिनुहोस्सम्बन्धित खवर

सम्बन्धित खवर

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
You cannot copy content of this page.
Close

Ad Blocker Detect

Please consider supporting us by disabling your ad blocker