बन्दिपुरका कृषक अर्गानिक खेती तर्फ उत्साहित

डिपि अधिकारी/बन्दिपुर

बन्दिपुर गाउँपालिका र कृषि ज्ञान केन्द्र तनहुँले कृषका खेतबारीमै पुगेर अर्गानिक खेती तर्फ आकर्षित गर्न विभिन्न सचेतना मुलक कार्यक्रमहरु सञ्चालन गर्न थालेका छन् । यही कार्यक्रम अन्तरगत शनिबार वडा नं. ५ को थुम्काका कृषकहरुमा तरकारी खेतीमा विषादीको प्रयोग गर्दा हुने असर र लापरवाही गर्दा मानवीय स्वास्थ्यमा पार्ने असरका विषयमा सचेत गराइएको छ ।

उमेरले ६० को हाराहारीमा पुग्न आँटेका बन्दिपुर-५ थुम्काका द्रोण प्रसाद लामिछानेलाई बारीमा लगाएको तरकारीमा किरा लागेपछि चिन्ताले सतायो । किरा मार्ने औषधी किन्नको लागि छोरीलाई पठाउँछन् । छोरीले किरा मार्ने दबाई भन्दै रातो संकेत गरेको विषादी ल्याई बाबालाई दिन्छिन ।

बाबाको अभिनय गर्ने लामिछानेले हचुवाको भरमा भए भरको विषादी फल्दै र फूल्दै गरेको काउलीमा छर्कन्छन् । विषादी छर्किएर घर फर्किएपछि भोक लाग्यो भन्दै आँफूसँग भएको बिस्कुट हातै नधोई खान्छन् । अन्ततः साँझ पर्दै जाँदा उनलाई टाउको दुख्ने, रिंगटा लाग्ने, जिउ कमजोर भएर थरथर हुन्छ ।

बाबाकै आग्रहमा गाउँकै रिठ्ठे झाँक्री (ताम प्रसाद भट्ट)लाई हेरखोज गरी उपचार गर्न लगाईन्छ । तर, ब्याथाले अझै च्याप्दै गएपछि आखिर डाक्टरले उपचार गरिदिन्छन् । त्यहि क्रममा कृषि प्राविधिक (मञ्जु लामिछाने) आएर बिरामी पर्नुको कारण कडा खालको विषादी र यसको प्रयोग गर्दा अपनाउनु पर्ने सावधानी नअपनाउँदा यस्तो अवस्था भएकाले खेतीबालीमा अर्गानिक खेती प्रणाली र जैविक विषादीको प्रयोग गर्न सुझाईन्छ ।

जब अभिनय सकियो, तब कार्यक्रममा उपस्थित बन्दिपुर गाउँपालिकाका अध्यक्ष पूर्णासिं थापा, कृषि ज्ञान केन्द्र तनहुँका प्रमुख कुलप्रसाद तिवारी लगायतकाले ताली बजाउँदै प्रशंसा गर्छन् । अध्यक्ष थापाले विषादीको अनुचित प्रयोगले मानिसमा क्यान्सरको जोखिम बढ्ने भएकाले अर्गानिक खेतीका लागि गाउँपालिकाले सक्दो सहयोग गर्ने र बजार ब्यवस्थापनमा पनि सघाउने प्रतिवद्धता जनाउँछन् ।

ज्ञान केन्द्रका प्रमुख तिवारीले देशको कृषि क्षेत्र धाराशायी हुँदै गएको भन्दै आयात घटाउनु पर्नेमा जोडदिए । उनले किसानलाई अनुदान दिंदा संघीय सरकार, प्रदेश सरकार र स्थानीय सरकार बिच तालमेल हुनु पर्ने र किसानका समस्या ठाउँका ठाउँ समाधान गर्न प्राविधिकको दरबन्दीमा वृद्धि गर्न जोड दिए ।

Adertisement

सेयर गर्नुहोस्प्रतिक्रिया दिनुहोस्सम्बन्धित खवर

सम्बन्धित खवर

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
You cannot copy content of this page.
Close

Ad Blocker Detect

Please consider supporting us by disabling your ad blocker