छाब्दी बराही व्यास ऋषिको जन्म र तनहुँ

के.वि. मसाल

गण्डकी प्रदेशको तनहुँको दमौलीमा वेदव्यासको जन्मभूमि छाब्दी बराही नजिकै सेती र मादी नदीको संगमस्थल मानहुँ पहाडको फेदीमा परासर ऋषिको आश्रम र नदीकै किनारमा व्यास गुफा पनि रहेको छ । व्यास गुफाबाट व्यास ऋषिले १८ पुराण र उप-पुराणको ब्रह्र सुत्र लेख्नु भएको मानिन्छ ।

ब्यास ऋषिले नै वेदलाई लिपिवद्ध गरी चार भागमा बिभाजन गरेका थिए । छाब्दी बराहीको इतिहास ब्यासकी माता सत्यवती र परासर ऋषिसंग जोडिएको छ । छाब्दी बराहीको उत्पत्तिको धार्मीक मान्यता अनुसार परापूर्वकालमा एकजना माझीले मादी र सेती नदीको संगमस्थल व्यासगुफा नजिकै माछा मार्न लागेका थिए । माच्छा मार्ने क्रममा गर्भधारण गरेको माछा जालमा पर्न गयो । माछाको पेट चिरेर हेर्दा अत्यन्त सुन्दर बालिका फेला परिन् । माच्छा मार्नेमाझी निसन्तान थियो । माच्छाको पेटबाट निस्किएकी बालिकालाई लालनपालन गर्दै आफ्नो काम समेत सिकाउँदै गयो । माझीसंग सधै डुङगामा हिडदा वालिकाले डुङ्गा चलाउन पनि जानेकी थिइन ।

एकदिन बालिकाले डुङ्गा चलाउने बेला परासर ऋषि भेटिए । सुन्दरी बालिकाले डुङ्गा चलाएको देख्दा परासर ऋषिलाई यौन उन्माद चढयो । उनले यौन प्रस्ताव राखे । बालिकाले दिउँसो उज्यालो भएको बेला यस्तो काम गर्न हुँदैन भन्दै आफू माछाबाट जन्मिएको र शरीरमा समेत माछाको गन्ध आउने सबै कुरा बताइन् । तर ऋषिले यौन तृष्णा मेटाउन उतिखेरै कुहिरो उत्पन्न गराए । माछाको गन्ध मेटाउन अत्तर समेत श्रृजना गरी यौन तृष्णा मेटाए । यसरी डुङ्गामा गर्भवती मत्स्यकन्याले व्यास ऋषिको जन्म दिइन् । जुन कारणले मत्स्यागन्धाको रुपमा छाब्दी बराहीलाई मान्ने गरिएकोछ । छाब्दी अहिले तनहँु जिल्लाको व्यास नगरपालिकाको १४ नम्बर वडामा पर्दछ ।

छाब्दी मगर भाषामा राखिएको नाम हो । छाब्दी बराही मन्दिर भन्दा माथी पहाडमा कुलुङ नाम भएको मगर गाउँ छ । कुलुङ गाउँबाट बग्दै आउने पानीको झरना केही तल आएपछि हराउँछ । त्यहि दबिएर हराएको पानी छाब्दी बराहको पोखरीमा निस्कन्छ । मगर भाषामा दबिएको पानीलाई छाच्छोडी भनिन्छ । छाच्छोडी भन्दा भन्दै बोल्ने क्रममा छाब्दी भएको कुरा स्थानीय मगर जातीहरुले बताउँछन् । व्यास ऋषिको जन्म छाब्दी बाराहीको मन्दिरदेखि करिब ५० मिटर पश्चिम पट्टकिो कुण्डमा ब्यासकी माता सत्यवतीको जन्म भएको थियो । माछाको रुपबाट जन्म भएकोले कुण्डको नाम मच्छे कुण्ड रहन गएको हो । आमाको पूजाको लागि व्यास ऋषिले छाब्दी बराहीमा माछाको पूजाआजा चलाएको मानिन्छ  छाब्दी बाराही र तनहुँकै ढोरफिर्दीको ढोरबाराही दिदी बहिनी मानिन्छ । यी मन्दिरका माछा मरेमा पुजारीले तिनको हिन्दु परम्परा अनुसार काजक्रिया गर्नुपर्छ । बाराह मन्दिरमा पशु बली दिने चलन छ। तर औँसी, एकादशी र श्रावण महिनामा भने पशु बली दिन पाइदैन ।

आज भन्दा तीनसय बर्ष अगाडिसम्म छाब्दी बराहीको पहिचान हुन सकेको थिएन। वि.स. १८०० जेष्ठ महिनाको ८ गते साँझ कन्याको भेषभुषामा छाब्दी गाउँको जहरसिंह आलेको घरमा गएर बास मागिन् । आलेले कन्यालाई भने- बास दिन सक्छु तर म गरिव छु घरमा खाने कुरा केही छैन भने । कन्याले ती आलेको कुरा सुनेपछि आफ्नो परिचय दिदै भनिन् म देवीको अवतार हुँ । म छाब्दीको जलकुण्डमा बस्ने गर्दछु । अबदेखि मेरो पूजाआजा आलेको सन्तानले चलाउनु भन्दै ती कन्या अलप भइन् । त्यसपछि जहरसिंह आलेले छाब्दीमा पूजा गर्न थाले । अहिलेसम्म पनि उनै आले मगरका सन्तानले पुजारीको काम गर्दै आएका छन् । तनहुँ जिल्ला मगर जातिको थलो पनि हो । बराही मगरजातीको मुख्य देवता हुन । तर छाब्दी वराहीमा तीर्थाटनको लागि सबै जातीहरु पुग्ने गर्दछन ।

छाब्दी बराही आजभोलि तीर्थाटन स्थलको रुपले मात्र नभएर पर्यटकीय दृष्टिकोणले पनि विकास हुन थालेको छ । आफूले मागेको बर बराहीले पुर्‍याइदिने विश्वासमा भाकल गरी बोका, कुखुरा, हाँस र परेवाको बलि दिने तीर्थाटनका पर्यटकको भीड पनि दैनिक रुपमा बढदो छ । यातायातको सुविधाकै कारण केही वर्षयता छाब्दीमा पिकनिक जानेहरुको पनि उतिकै भीड हुने गर्दछ । मुग्लिन, आँबुखैरेनी, डुम्रे, दमौलीका मात्र होइन पिकनिकका लागि पोखरा स्याङजाबाट समेत संघ/संस्थाका मानिसहरु र विद्यार्थी समेत छाब्दीमा पुग्ने गर्दछन् । छाब्दी खोलाको वातावरण स्वच्छ छ । हराभरा जंगल, चराचुरुङीको आवाज, छाब्दी खोलाको पहरामा टाँसिएको छाब्दी बराहीको मन्दिर र शान्त वातावरणले जो कोहीलाई पनि छाब्दी बराही पुगेपछि आनन्दको महसुस हुन्छ ।

मानहुँकोटबाट देखिएको दमौली बजार क्षेत्र । तस्विर : भञ्ज्याङ

छाब्दी बराहीमा तीर्थाटनका पर्यटकहरुलाई खान बस्नको लागि कुनै समस्या पर्दैन । बराही मन्दिर नजिकै होटल र जलको सुबिधा छ । तर ग्रामीण परिवेश र मगर संस्कृतिमा रमाउन चाहनेका लागि कुलुङ गाउँको होमस्टे मा पुग्न सकिन्छ । कुलुङ शब्द मगर भाषाको हो । मगर भाषामा बोल्ने क्रमका कुलुङलाई कुरुलुङ भन्ने गरिन्छ । कुरुलुङ भनेको नेपालीमा शत्रुलाई प्रहार गर्ने ढुङ्गा भन्ने भाव हुन्छ । छाब्दी बराहीदेखि करिव ३ किलो मिटरको दुरीमा रहेको कुलुङ गाउँ जान तरेली परेको उकालो बाटो पैदल यात्रा गर्नु पर्दछ । अथवा पैदल यात्रा गर्न नसक्नेले सदरमुकाम दमौलीबाट करिब १५ किलोमिटर पूर्व दक्षिणतर्फको कच्ची मोटरमार्गबाट पनि कुलुङ गाउँ पुग्न सकिन्छ । गाउँ पुग्नेबित्तिकै जातीय पहिरनमा सजिएका मगर युवतीहरुले फूलमालासहित स्वागत गर्छन् ।

कुलुङ गाउँका ६० घरमध्ये करिब ४५ घर मगरकै छ । मगरहरुको कौरा नाच कुलुङ गाउँका अर्को आकर्षण हो । चुडका र कौरा नृत्यहरु देख्न पाउँदा पर्यटकहरु रमाउछन । पर्यटकहरुले गाउँबाट उत्तरतर्फ लहरै हिमशृंखलाको दृश्यलाई कैद गर्दै सेल्पिm लिन पाउँदा रमाउने गर्दछन । कुलुङ गाउँबाट उत्तरतर्फ देखिने सेता हिमाल । दक्षिणतर्फ विशालफाँट, दमौली बजार लगायत सुन्दर डाडाबाडाका बस्तीहरु चिटिक्क परेका परम्परागत घर देख्दा सबै पर्यटकहरु लोभिन्छन । प्राकृतिक छटा र मगर संस्कृतिमा रम्न चाहनेका लागि उत्कृष्ट गन्तव्य बनेको छ कुलुङ गाउको होमस्टे । कोदोको ढिंडो, मकैको आटो, निहुरो, सिप्लिकानको तरकारी, अचार, लोकल कुखुराको मासु र कालो दाल कुलुङ गाउँका होमस्टेका विशेष परिकार हुन् ।

छाब्दी बराही मात्र होइन तनहुँमा अनौठो प्राकृतिक दृश्य देख्न सकिने शुक्लागण्डकी नगरपालिका-९ मा ढोरबराही मन्दिर रहेको छ । पहाड भित्रबाट प्रत्येक एक घण्टाको समयमा दुइदेखि तीन पटक पानीको बहाव आउने, जलकुण्डमा पानी भरिने र तल्लो भागमा मनोरम झरना बनेको ढोरबराहीमा देख्न सकिन्छ । ढोरबराहीको अचम्मको पानीको लहरी हेर्न पर्यटकहरु पुग्ने गर्दछन । मन्दिरमा अनौठो प्राकृतिक दृश्य हेर्न स्वदेशी मात्र होइन विदेशी पर्यटकहरु समेत ढोरबराहीमा पुग्दछन । लहरी अर्थात पानीको ठूलो भल आउनुभन्दा केही समय पहिला कुण्डमा रहेका माछाहरु भल निस्कने मुहानतर्फ जम्मा हुन्छन् । ढोरबराही मन्दिरको कुण्डमा ढोरबराहीको नाउँमा बलि तथा पञ्चबलि दिने प्रचलन पनि छ । पानी आउने मूलको भित्र करिव ७ वटा रजवाम रहेको र शान्त वातावरणमा बाहिर निस्कने गर्दछन । मन्दिरमा नेपाल सम्वत् ९११ सालमा चढाइएको एउटा घण्ट पनि छ । पृथ्वी राजमार्ग खण्डको खैरेनीटारको गाछेपानीबाट पश्चिम सेती नदी तरेर करिव पाँच किलोमिटर कच्ची मोटर बाटोको दूरीमा ढोरबराही पुग्न सकिन्छ ।

तनहुँमा पर्यटकीय सम्भावना बोकेका थुप्रै ठाउँ छन । तनहुँको प्रमुख पर्यटकीय गन्तव्य पहाडकी रानी नामले चिनिने बन्दीपुर हो । बन्दीपुर नेपालमा मात्रै नभई विदेशमा समेत प्रख्यात स्थल हो । पश्चिम नेपालको अपी, शैपालदेखि धौलागिरि, अन्नपूर्ण, मनास्लु, बुद्ध हिमालदेखि पूर्वमा गणेश, लाङटाङ लगायत सयौं चुचुराहरु बन्दीपुरबाट देख्न सकिन्छ । नेवारी कला र संस्कृतिमा निर्माण गरिएका भक्तपुरे शैलीका घरहरु बन्दीपुरको प्रमुख आकर्षण हो । अठारौं शताब्दीमा निर्मित खडकदेवी मन्दिर, विन्ध्यवासिनी, थानीदेवी, महालक्ष्मी, तीनधारा महादेव, रानीवन, प्याराग्लाइडिङ, केशवटार हुँदै दमौलीसम्म माउन्टेन बाइकका लागि पनि बन्दीपुर प्रसिद्ध छ । दक्षिण एसियाकै ठूलो दाबी गरिएको सिद्धगुफा पनि बन्दीपुरको मुख्य आकर्षण हो । १ हजार ३० मिटर अग्लो डाँडामा रहेको बन्दीपुरको सुन्दरता हेर्न धेरै पर्यटक पुग्ने गर्दछन। पर्यटक बढन थालेपछि बन्दीपुरमा होटल तथा रेस्टुराँले आफ्नो क्षमता बढाएका छन् । बन्दीपुर पुग्ने पर्यटकलाई हावापानी, संस्कृति र रीतिरिवाजले फरक अनुभूती दिन्छ ।

तनहुँको सदरमुकाम बन्दीपुरबाट २०२५ सालमा दमौलीमा सारिएको हो । अहिले दमौली क्षेत्रमा धेरै विभिन्न जातजातिको बसोबास गर्दछन । तर पनि दमौलीमा दरै र बोटे आदिवासीको रुपमा परिचित छन् । दरै जातिका हस्तकला छत्री, ढकिया, गुदको गुन्द्री एवं माछा मार्ने ढडिया पर्यटकहरुले चिनो स्वरुप लिने गरेका छन । छाब्दी पुग्ने पर्यटकले आफ्नो भ्रमण समय लम्याउन चाहे तनहुँसुर-भानु जन्मस्थल चुँदी पनि पुग्न सकिन्छ । तनहुँसुर बाइसे-चौबिसे राजाको पालामा अन्तिम सेन वंशी राज्यको रुपमा समेत परिचित छ । तनहुँसुरमा रहेका पुराना दरबार, राजपरिवारले प्रयोग गरेका किल्ला र गढीहरु, धारा, तोप तथा अन्य हातहतियार, बारुदीखानाका अवशेषहरु त्यहा पुग्ने पर्यटकको लागि मुख्य आकर्षणका केन्द्र हुन् । तनहुँसुर ऐतिहासिक, धार्मिक, पुरातात्विक, राजनीतिक, सांस्कृतिक तथा जैविक विविधताको केन्द्रविन्दु पनि हो । तनहुँसुरमा होमस्टेको समेत ब्यवस्था छ । चुँदी रम्घा आदीकवी भानुभक्तको जन्मस्थल हो ।

साँकेतिक तस्विर ।

छाब्दी, बन्दीपुर र तनहुँका ऐतिहासिक कोट मात्र होइन समय बचत भए साहसी पर्यटकहरुको लागि दमौली-चितवन जलविहार गर्न समेत सकिन्छ । दमौलीबाट कोइदिमघाट, खहरे, साराङघाट, प्युघर, गाईघाट हुँदै चितवनसम्मको दर्ुइ दिने सेतीमादी जलविहार कार्यक्रम पर्यटकको लागि प्याकेजको रुपमा रहेको छ । दमौलीबाट चितवनसम्मको ३२ किमी जलविहार गर्दा नदी किनारमा रहेका बिभिन्न गाउँ र बस्तीहरुको अध्ययन समेत गर्न सकिन्छ । अहिले दमौलबिाट सेती नदीको तिरैतिर मुग्लीन-नारायणघाट सडक खण्डमा पर्ने घुमौनेघाट सम्म मोटर मार्ग बनेको छ । जलविहार गर्न नचाहने पर्यटकहरुको लागि दमौलीबाट गुदीफच्याङ, केशवटार, सुकौराफाट, धरमपानी, सारङघाट भएर पनि घुमौने निस्किएर नारायणघाट अथवा काठमाण्डौ तर्फजान सकिन्छ । यो सडक ३७ किलो मिटको दुरी पर्दछ । यसलाई अहिले बैकल्पीक मार्गको रुपमा निर्माण गर्न घुमौनेमा पक्की पुलको योजना बनेको छ ।

तनहुँ जिल्ला तीर्थाटन स्थलको रुपमा धनी छ । ऐतिहासिक कोट र कालीनदी, सेतीनदी किनारमा रहेका देवघाट, केलादीघाट जस्ता धार्मिक स्थलले पनि पर्यटनको संख्यामा बढाएको छ । तनहुँ जिल्लामा पुग्ने धार्मिक एवं अन्य पर्यटकहरुलाई केही वर्ष अगाडिबाट पदयात्रा स्थलको पहिचान गरी पर्यटनहरुलाई सजिलो बनाएको छ । छाब्दी बराहीको यात्रापछि दमौलीबाट घाँसीकुवाँ, तनहुँसुर, मिर्लुङकोट, कुन्छा हुँदै अन्नपूर्ण बेसक्याम्प जाने एउटा मार्ग तोकिएको छ । त्यसैगरी पृथ्वी राजमार्गमा पर्ने दुलेगौडाबाट ढोरफिर्दी, फिरफिरे हुँदै स्याङजा जिल्लाको प्रख्यात पर्यटकीय गाउँ सिरुवारीसम्म जाने रुटको तय पनि जिल्लाले बनाएको छ । दमौलीबाट सेती नदी तरेर मानुङकोट हुँदै काली गण्डकी पार गरी नवलपरासी जिल्लाको वुलिङटार, डेडगाउँ हुँदै कावासोती निस्कने पनि पर्यटकहरुको लागि रुट बनेको छ । प्रकृति प्रेमीहरुको लागि बन्दीपुरबाट झारगाउँ, हिलेखर्क, छिम्केश्वरी लेक भएर आबुखैरेनी सम्मको यात्रा पनि गर्न सकिने छ ।

छाब्दी जान यतिखेर धेरै ठाउँबाट मोटर मार्ग जोडिएको छ । सदरमुकाम दमौलीको बुल्दीखोलाको पुलबाट भादगाउँ, चारकुने, खकैली, रतैली, मोहरियाटार, पन्थगाउँ, भडखला हुँदै ७ कि.मी.को यात्रामा छाब्दी बराह पुगिन्छ । पृथ्वी राजमार्गको छिर्कनेबाट पनी छाब्दी जान सकिन्छ । छिर्कनेबाट छाब्दी जादा बाटोमा पर्ने वेलघारी, कर्लुङगाउँ वरपरबाट तनहुँ जिल्लाको ऐतिहासिक तनहुँसुर, मैवल, वरभन्ज्याङ गाउँहरु र धेरै हिमालको समेत अवलोकन गर्न सकिन्छ । छिर्कनेबाट छाब्दी करिव ८ कि.मीको दुरी पर्दछ । बन्दीपुर घुमेर छाब्दी आउने पर्यटकहरुले आजभोली बन्दीपुरबाट छोटो मार्गमा छाब्दी पुग्न सक्दछन । बन्दीपुरबाट बरटार, सेराटार, रामकोट, कुलुङ वरभन्जयाङ र राशिभन्ज्याङ भएर पनि छाब्दी पुग्न सक्दछन । यो बाटो बन्दीपुरबाट छाब्दी पुग्नको लागि करिव १३ कि.मी पर्दछ ।

तनहुँ जिल्लाका यात्रा गर्दा खानाबस्नको लागि कुनै समस्या हुँदैन । सवारी साधन चल्ने गाउँठाउँमा होटलहरु खुलेका छन । धेरै गाउँमा होमस्टेमा समेत बस्न सकिन्छ । यातायात खर्च बाहेक दैनिक एक हजार रुपयाँले तनहुँमा भ्रमण गर्न सकिन्छ ।

Adertisement

सेयर गर्नुहोस्प्रतिक्रिया दिनुहोस्सम्बन्धित खवर

सम्बन्धित खवर

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
You cannot copy content of this page.
Close

Ad Blocker Detect

Please consider supporting us by disabling your ad blocker