बाढीको पीडा : ज्यान जोखिममा पारेर पढ्न जान्छन् विद्यार्थी

सविन लामिछाने

एउटा हातमा जुत्ता बोकेर र अर्को हात आफनो बुबाको काँधमा समाएर व्यास-११ की रोजिना मगर खोला पार गर्न पर्ने बाध्यता छ। स्थानीय वसन्त आधारभूत विद्यालयको कक्षा ८ मा अध्यनरत रोजिना पानी परेका बेला अभिभावकको सहयोग बिना विद्यालय जानै सक्दिनन्। किनकी विद्यालय पुग्न बुल्दी खोला पार गर्नुपर्छ ।

अरु बेला सहजै पार गर्न सकिने बुल्दी खोला पानी पर्ने बित्तिकै उर्लिएर आउँछ। उर्लिएर आएको खोला ज्यानको बाजी लगाएर रोजिनाजस्ता विद्यार्थीहरु पढ्न जान्छन् ।

‘बर्खा लागेपछि सधैं बुबाले खोला तारिदिनुपर्छ, एक्लै त खोला तर्न नै सक्दिनँ,’ रोजिनाले भनिन्, ‘जुत्ता फुकालेर बुबाको सहायतामा खोला तर्नुपर्छ । खोला तार्ने कोही नभए विद्यालय जानै सकिँदैन ।’

रोजिना त जसोतसो अभिभावकको सहायताको खोला तर्ने गर्छिन् । तर स-साना विद्यार्थी खोला बढेपछि विद्यालय नै जाँदैनन् ।

‘छोराछोरीलाई विद्यालय पठाएर आमाबुबा मेलामा जानुहुन्छ। सधैंजसो हामीले नै तार्न आउनुपर्छ,’ विद्यालयकी शिक्षक शर्मिला ओझाले भनिन्, ‘ठूला कक्षाका विद्यार्थी त हाम्रो मद्दतमा जसोतसो तर्छन्, तल्लो कक्षाका विद्यार्थीहरु खोला तर्नुपर्छ भन्ने डरले विद्यालय नै आउँदैनन् ।’

वसन्त आधाभूत विद्यालयका आधा विद्यार्थीले यो खोला पार गर्नु पर्ने बाध्यता छ । पुल निर्माणका लागि पटक पटक सम्बन्धित निकायको ध्यानाकर्षा गर्दा पनि पुल निर्माण नभएको विद्यालय व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष श्रीराम मगरले बताए । उनले भने, ‘चुनाव जिताएर नेताहरुलाई फूलमाया लगाउँदै पठाउँदा अहिलेसम्म केही भएन,’ उनले भने, ‘यो समस्याको कुरा सुनाउँदा सुनाउँदा हिउँद लाग्छ, अनि समस्या हराउँछ । फेरि बर्खा लाग्छ अनि त्यही समस्या सुरु हुन्छ ।’

तातोपानी र सेरालाई जोड्न बीचमा कर्ल्भट हालिएको छ। बर्खायाममा खोला बढेपछि कर्ल्भट माथिबाट नै खोला बग्ने गर्दा समस्या आएको हो । समस्या समाधानमा चासो नदिएको भन्दै स्थानीयबासिन्दा राजनीतिक दलका नेताप्रति आक्रोशित छन् । सुशीला मगरले भनिन्, ‘ठूला ठूला गाडी चढेर हिंड्ने नेताहरुले हाम्रो समस्या कहिले देखेनन् । भोट माग्ने बेला मात्र अनुहार देखाउँछन्। त्यसपछि कता जान्छन् कता -‘

स्थानीय जनप्रतिनिधिले विद्यार्थीले ज्यानकै माया मारेर खोला तर्नु पर्ने ठाउँमा पक्की पुल बनाउन पहल भइरहेको बताएका छन् । प्रदेश सरकारको लागतमा पुल निर्माण गर्न लागिएको व्यास-११ का वडाअध्यक्ष दलबहादुर दुराले जानकारी दिए ।

Adertisement

सेयर गर्नुहोस्प्रतिक्रिया दिनुहोस्सम्बन्धित खवर

सम्बन्धित खवर

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
You cannot copy content of this page.
Close

Ad Blocker Detect

Please consider supporting us by disabling your ad blocker