वास्तविक घटना बङ्ग्याएर भ्रम सृजना नगर्न दमौली अस्पतालको आग्रह (विज्ञप्ति सहित)

भञ्ज्याङ न्यूज

गत आइतबार तनहुँको भानु नगरपालिका-१ का वृद्धको मृत्यु सम्बन्धी घटनाका विषयमा दमौली अस्पतालले प्रेस विज्ञप्ति जारी गरी प्रष्ट पारेको छ । अस्पताल विकास समितिका अध्यक्ष प्रदीपराज अधिकारीले आज एक प्रेस विज्ञप्ति जारी गरी घटनाको सत्यतथ्य नबुझि वास्तविकता बङ्ग्याउने काम भएको बताएका छन् ।

अध्यक्ष प्रदीपराज अधिकारीले अहिलेको यो विषम् घडीमा भ्रमको खेती गर्नुभन्दा कोभिड-१९ संक्रमणबाट बच्न सचेतना फैलाउने स्वास्थ्यकर्मी र डाक्टरहरुलाई काम गर्न सहज वातावरण बनाउन आग्रह गरेका छन् । जारी विज्ञप्तिमा कोभिडका विरामी अस्पताल ल्याउँदा पहिल्यै जानकारी गराउने आम नागरिकको दायित्व भएको र सबै जिम्मेवार, सचेत तथा सजग बन्न आवश्यक रहेको भनिएको छ ।

अस्पतालमा कार्यरत स्वास्थ्यकर्मी, डाक्टरहरु र अन्य कर्मचारीलाई कत्तिपनि विचलित नभई उच्च मनोबलका साथ आफ्नो जिम्मेवारी पुरा गर्न आग्रह गर्दै अध्यक्ष अधिकारीले कोभिडको महामारीका कारण स्वास्थ्य सामाग्रि, औषधी र अक्सिजनको अभाव विश्वव्यापी रुपमा रहेको उल्लेख गरेका छन् ।

यस्तो असहज अवस्थामा पनि दमौली अस्पतालसंग अहिले तत्काललाई आवश्यक पर्ने सामाग्रि मौज्दात रहेको बताएका छन् । यी सामाग्रि कम हुन नदिनका लागि अस्पताल लागिपरेको र कोभिडका विरामीलाई भर्ना गरी उपचार प्रक्रिया शुरु भइसकेको जानकारी गराउँदै अस्पतालले अब आवश्यक पर्ने सामाग्रिहरुको अभाव हुन नदिन सम्पूर्ण सरोकारवाला निकायहरुसंग अपिल गरिएको छ ।

अस्पतालद्वारा जारी विज्ञप्तिको पूर्णपाठ

दमौली अस्पतालले बिरामीको उपचार गर्न नमानेकाले बिरामीको एम्बुलेन्समा नै मृत्यु भन्ने समाचारले हाम्रो ध्यान गम्भिर रुपले ध्यानाकर्षित भएको छ । यस घटनाको सत्य तथ्य आमनागरिकलाई गराउनुपर्ने अवस्था समाचारपछि महसुस गरी प्रेस विज्ञप्ति जारी गरिएको छ ।

भानु नगरपालिका वडा नं. १ निवासी शम्भुलाल श्रेष्ठको स्वास्थ्यमा समस्या देखिएकोले पोखरा महानगरपालिका अवस्थित ओम अस्पतालमा गई चेक जाँच गरेको र अस्पतालले केस सिरियस भएकोले भर्ना भई उपचार गराउनुपर्दछ भन्दाभन्दै पनि बिरामी अस्पताल भर्ना नभई घरमा फर्की आएको कुरा ओम अस्पतालको बिरामी कार्डमा उल्लेख छ । वैशाख २४ गते बिरामीलाई पुनः समस्या देखिएपछि २५ गते बिहान ४ बजे दमौली अस्पतालको इमरजेन्सी कक्षमा आई उपचार गरेको र उपचारपछि १० बजेतिर घर फर्केको कुरा इमरजेन्सी रेकड बुकमा रेकर्डेट छ ।

बिरामी इमरजेन्सीमा आउदा मौखिक रुपमा कोभिड-१९ पोजेटिभ भएको भन्ने जानकारी गराएका थिए । कोभिडको बिरामी भएपनि इमरजेन्सी बेडमा राखि उपचार गरिएको र सामान्य उपचार पछि घरमा नै आइसोलेन बस्ने गरी पठाइएको थियो । वैशाख २६ गते दिनको १ बजे बिरामी बिना अक्सिजन एम्बुलेन्स मार्फत पुनः दमौली अस्पताल ल्याइएको थियो । इमरजेन्सीमा ड्युटीरत डाक्टर पोसटमार्टमका लागि लास घरमा थिए । हतार हतार आई पिपिई लगाई डाक्टर एम्बुलेन्समा पुग्दा १ः२५ बजेको थियो ।

बिरामीलाई एम्बुलेन्स मै चेक जाँचभयो । बिरामीको अवस्था नाजुक देखिएको अक्सिजनको मात्रा ३५ प्रतिशत मात्र रहेकोले डा. आफैले अक्सिजन लगाई छिटो भन्दा छिटो पोखरा लग्नेगरी १:३० बजे रिफर गरिएको थियो । बाटोमा जाँदै गर्दा बिरामीको मृत्यु भएको र एम्बुलेन्स फर्काइ पुनः दमौली अस्पतालमा ल्याइएको थियो । डाक्टरबाट १:५० मा मृत घोषणा गरेका थिए । वास्तविक घटना यस्तो हुँदाहुँदै पनि घटनालाई वङ्ग्याउने काम भयो । आम रुपमा भ्रम सिर्जना गर्न खोजियो ।

यो बेला भ्रमको खेती गर्नु भन्दा कोभिडबाट बच्ने सचेतना फैलाउने स्वास्थ्यकर्मी र डाक्टरहरुलाई काम गर्न सहज वातावरण बनाउने, कोभिडको बिरामी अस्पताल ल्याउदा पहिलै जानकारी गराउने, आमनागरिकको दायित्व हो । हामी सबै जिम्मेवार, सचेत र सजग बन्न जरुरत छ । साथै अस्पतालमा कार्यरत स्वास्थ्यकर्मी, डाक्टरहरु र अन्यकर्मचारीहरुलाई कत्तिपनि विचलित नभई उच्च मनोबल सहित जिम्मेवारी पुरा गर्न हार्दिक अनुरोध गर्दछौ ।

कोभिड-१९ को महामारीको कारण स्वास्थ्य सामग्री, औषधी र अक्सिजनको अभाव विश्वव्यापी रुपमा रहेको छ । यस्तो असहज अवस्थामा पनि हामीसंग अहिले तत्काललाई आवश्यक पर्ने सामग्री मौजात छ । यी सामग्री कमहुन नदिनका लागि अस्पताल लागिपरेको छ । कोभिडका बिरामीहरुलाई भर्ना गरी उपचार प्रक्रिया सुरु गरी सकिएको छ । अब आवश्यक पर्ने सामग्रीहरुको अभाव हुन नदिन सम्पूर्ण सरोकार निकायहरुमा हार्दिक अपिल गर्दछौ ।

प्रदिप राज अधिकारी
अध्यक्ष : दमौली अस्पताल (होम आइसोलेसनबाट)

Adertisement

सेयर गर्नुहोस्प्रतिक्रिया दिनुहोस्सम्बन्धित खवर

सम्बन्धित खवर

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
You cannot copy content of this page.
Close

Ad Blocker Detect

Please consider supporting us by disabling your ad blocker