एसिया कप क्रिकेट : पाकिस्तानको सामना गर्दै नेपाल

काठमाडौँ : एसिया कप क्रिकेटमा पहिलो पटक सहभागिता जनाउन लागेको नेपालले आज विश्व वरियतामा एक नंमा रहेको पाकिस्तानको सामना गर्दैछ ।
सन् १९९६ मा मलेसियामा एसिसी ट्रफी खेलेर अन्तर्राष्ट्रिय प्रतियोगिताको सुरुआत गरेको  नेपालले सन् २०१४ मा पहिलो पटक आइसिसी टी–२० विश्वकप खेलेर ऐतिहासिक उपलब्धि हासिल गरेको थियो । उक्त सफलता नेपाली क्रिकेट इतिहासमा पहिलो सफलता थियो ।
त्यसयता  लगातार विश्वकपको यात्रा तय गर्न कोसिस गर्दा पनि नेपालले सफलता हासिल गर्न सकेको छैन । नेपालले घरेलु मैदानमा गत वैशाखमा भएको एसिसी प्रिमियर कपको उपाधि जित्दै एसिया कपमा पहिलो पटक डेब्युको अवसर प्राप्त ग¥यो । त्यतिबेला नेपालले फाइनल खेलमा संयुक्त अरब इमिरेट्स (युएई) लाई सात विकेटले पराजित गर्दै एसिया कपमा स्थान बनाएको थियो ।
विश्व क्रिकेटकै नम्बर एकमा रहेको पाकिस्तान र विश्व वरियतामा तेस्रो नम्बरमा रहेको भारत जस्ता बलियो टोलीसँग नेपाल एसिया कपमा खेल्दैछ । नेपाली क्रिकेट इतिहासमा करिब तीन दशकअघि सुरुआत भएको यसिया कपमा नेपालले सहभागिताको मौका पाउँदैछ ।
पाकिस्तानको मुल्तान क्रिकेट रङ्गशालामा आज हुने १६औँ संस्करणको एसिया कपको उद्घाटन खेल हुँदैछ । नेपालले क्रिकेट वरियतामा विश्वको नं एक राष्ट्र पाकिस्तानसँग खेल्नेछ । नेपाल र पाकिस्तानको यो पहिलो भेट हो । उक्त खेल नेपाली समयानुसार अपराह्न ३ः४५ बजे हुँदैछ ।
नेपाली राष्ट्रिय क्रिकेट टोलीका मुख्य प्रशिक्षक मोन्टी देशाईले पाकिस्तानविरुद्धको खेलमा आफ्नो टोलीले सकेसम्म राम्रो खेल प्रदर्शन गर्ने यसअघि बताउनुभएको थियो । उहाँले आफू पाकिस्तान विरुद्धको खेलमा सकारात्मक रहेको बताउँदै प्रतियोगितामा जित हासिल गर्ने विश्वास व्यक्त गर्नुभएको थियो ।
यस्तै नेपाली राष्ट्रिय क्रिकेट टोलीका कप्तान रोहितकुमार पौडेलले एसिया कपमा पाकिस्तानविरुद्ध उत्कृष्ट खेल प्रदर्शन गर्ने बताउनुभयो । उहाँले खेल निकै प्रतिस्पर्धात्मक हुने भन्दै आफ्नो टोली मानसिक रुपमा तयार रहेकाले उत्कृष्ट खेल प्रदर्शन गर्ने विश्वास व्यक्त गर्नुभयो । आजको यो खेल नेपाल र नेपाली क्रिकेटप्रेमीका लागि निकै महत्वपूर्ण मानिएको छ । सबैको ध्यान यसै खेलमा केन्द्रित भएको छ ।
युवा तथा खेलकुद मन्त्रालयका सचिव रविलाल पन्थले एसिया कप क्रिकेटमा नेपाली टोलीले उत्कृष्ट खेल प्रदर्शन गर्नेमा आफू विश्वस्त रहेको भन्दै जितका लागि नेपाली टोलीलाई शुभकामना दिनुभयो ।
एसिया कप क्रिकेट यही भदौ १३ देखि ३१ गतेसम्म पाकिस्तान र श्रीलङ्कामा सञ्चालन हुनेछ । एसिया कपमा हुने १३ खेलमध्ये चार खेल पाकिस्तानमा हुनेछन् भने बाँकी नौ खेल श्रीलङ्कामा हुनेछन् । उक्त प्रतियोगितामा विभिन्न छ राष्ट्रको सहभागिता रहेको छ । यसलाई पनि दुई समूहमा विभाजन गरिएको छ । नेपाल भने समूह ‘ए’ मा परेको छ । नेपालको समूहमा भारत र पाकिस्तान छन् । त्यस्तै  समूह ‘बी’ मा बङ्गलादेश, श्रीलङ्का र अफगानिस्तान छन् ।
यसैगरी नेपालले पाकिस्तानविरुद्धको खेल सकाएपछि त्यतैबाट श्रीलङ्का जानेछ । त्यहाँ नेपालले समूह चरणको आफ्नो दोस्रो खेल भारतसँग खेल्नेछ । भारत र नेपालबीचको खेल यही भदौ १८ गते हुनेछ ।
नेपाली टोलीमा कप्तान रोहितकुमार पौडेलसहित आशिफ शेख, कुशल भुर्तेल, सन्दीप लामिछाने, ललितनारायण राजवंशी, भीम सार्की, कुशल मल्ल, दीपेन्द्रसिंह ऐरी, करण केसी, गुल्सन झा, आरिफ शेख, सोमपाल कामी, अर्जुन साउद, प्रतिश जिसी, किशोर महतो, सन्दीप जोरा र श्याम ढकाल छन् । रासस
Adertisement

सेयर गर्नुहोस्प्रतिक्रिया दिनुहोस्सम्बन्धित खवर

सम्बन्धित खवर

Leave a Reply

Your email address will not be published.

छुटाउनुभयो कि?

Close
Back to top button
You cannot copy content of this page.
Close

Ad Blocker Detect

Please consider supporting us by disabling your ad blocker