कौडा सर्जक तनहुँका रेशम गुरुङ जापानमा सम्मानित

भञ्ज्याङन्यूज

कौडा सर्जक तनहुँका रेशम गुरुङ जापानमा सम्मानित भएका छन् । तमू धीं जापानले टोकियोमा आयोजना गरेको २९औं तमू ल्होसार साँझ सन् २०२४ का अवसरमा गुरुङलाई ‘स्रस्टा सम्मान’बाट सम्मानित गरेको हो ।

नेपाली लोक गीत, संगित र गुरूङ चलचित्रमा योगदान पुर्‍याएको भन्दै तमू धीं जापानले गुरुङलाई गैर आवासीय नेपाली संघ अन्तर्राष्ट्रिय समन्वय समितिका उपाध्यक्ष रोविन प्रसाद सेरचनद्वारा सम्मान पत्र प्रदान गरी सम्मान गरेको थियो ।

तनहुँको ऋषिङ गाउँपालिका-८ अर्चलेमा वि.सं. २०२५ वैशाख १३ गते जन्मिएका गुरुङले २०४० सालमा रेडियो नेपालको चौतारी कार्यक्रमबाट प्रत्यक्ष गायन यात्रा सुरु गरी २०४४ सालमा पहिलो गीत ‘हरियो मकैको टुप्पैमा फुरुका’ र २०४६ सालमा रेडियो नेपालबाट ‘साभुङ बजार’ गीतबाट गायन क्षेत्रमा प्रवेश गरेका थिए ।

वेशी बेलघारी, सुन्तला र स्याउ, मंगोलियन हार्ट व्याण्डमा रहेको ‘रुमालै गोजीमा, जाउँ कान्छी चितवन’ जस्ता चर्चित गीतहरु गाएका गुरुङले गुरुङ, मगर समुदायका चर्चित कौडा गीत, तमु गीतहरुमा शब्द संगित भरेका छन् ।

२०५९ सालमा काशी फिल्मबाट तमु चलचित्र क्षेत्रमा प्रवेश गरेका गुरुङले म्हिथेवा, नानु, मिं, छ्याँवहानी, स्याङजाली ठिटो, मेरो सोल्टी, खैं ओ म्हिथेवा, जिउँदो लास, स्यू रु, ह्रोसै ङ्हो, रिपा लगायत दुइ दर्जन बढी तमू चलचित्र र केही नेपाली चलचित्रहरुमा पनि अभिनय गरेका छन् ।

‘रोधी’ सिने अवार्ड २०७३, मनास्लु राष्ट्रिय अवार्ड २०७५, मनास्लु राष्ट्रिय अवार्ड २०७५, प्रथम राष्ट्रिय आदिवासी संगित तथा चलचित्र अवार्ड २०८० लगायतका अवार्ड तथा विभिन्न संघ संस्थाहरुबाट गुरुङ सम्मानित भइसकेका छन् ।

तमू कलाकार संघ, नेपाल काठमाडौंका संस्थापक उपाध्यक्ष समेत रहेका रेशमले गुरुङ फिल्म एशोसिएसनको द्धितीय उपाध्यक्ष भई काम गरिसकेका छन् । आफुले गीत संगितको क्षेत्रमा गरेको योग्दानको उच्च मूल्याङ्कन गरी विभिन्न संघ संस्थाबाट हुने गरेका सम्मान तथा प्राप्त अवार्डले संगितिक क्षेत्र तथा ओझेलमा परेका र लोप हुँदै गएका परम्परागत संस्कृतिको संरक्षणमा लाग्न थप प्रेरित गर्ने गरेको उनले बताएका छन् ।

Adertisement

सेयर गर्नुहोस्प्रतिक्रिया दिनुहोस्सम्बन्धित खवर

सम्बन्धित खवर

Leave a Reply

Your email address will not be published.

छुटाउनुभयो कि?

Close
Back to top button
You cannot copy content of this page.
Close

Ad Blocker Detect

Please consider supporting us by disabling your ad blocker